Na podzim jsme v mateřské škole dělali spoustu různých výtvarných a pracovních prací. Vyprávěli si o podzimu a všem co s ním souvisí – ovoce, zelenina, babí léto, odlet ptáků, houby, drak, sklizeň na poli,listnaté stromy. Zde jsou ukázky z našich činností – malování jablíček, ohýnek (trhání novinového papíru) a brambory, následují naše první hry ve třídě začátkem školního roku a jedna z prvních svačinek, dále tiskání bramborovými tiskátky – drak a naše nástěnky – princeznička na bále, zavařené švestky, podzimní hruška a košík s ovocem, houby, šípkový keř a společná práce – bramborová princezna. Poslední fotografie jsou ze hry s listy a jehličím, počítání a přiřazování a ježek v listí.

Ve čtvrtek 21.9. jsme byli Vítat podzim. Školáci z 1.třídy nám značili trasu s úkoly. Ty se týkaly znalostí o podzimu, básniček, různých pohádek i orientace. My jsme potom vyrazili spolu s rodiči po vyznačené cestě. Všechny úkoly se nám podařilo splnit. Na konci jsme museli najít všechny školáky a hlavně poklad, ten nás zajímal nejvíce. Po krátkém běhání po lese jsme našli děti i poklad. Rodiče nám mezitím opekli špekáčky a my jsme se do nich s chutí pustili. Ohniště jsme si připravovali sami v předešlých dnech. Po takovéhle svačince jsme si ještě zazpívali společně s prvňáčky a jejich paní učitelkou, která nás doprovodila na kytaru. Potom už jsme si rozdali vytoužený poklad – medaile s houbičkou za splnění úkolů a oplatka. Dopoledne jsme si moc užili, počasí nám vyšlo a my se unaveni a spokojeni vraceli do školky a do školy.

V úterý 13.6.2023 proběhl v naší mateřské škole projektový den s tématem ,,Cestujeme po světě.“ Paní lektorka měla pro děti připravené velké množství obrázků, potraviny, předměty denní potřeby, suroviny k pokusům. Děti navštívily 5 zemí / Island, Itálii, Japonsko, Austrálii, Egypt/. Děti se o každé dozvěděly typické znaky dané země…např. Itálie – děti vyrobily z typických potravin salát Caprese /mozzarella, rajčata, bazalka/ -děti krájely a servírovaly na talířky. V Egyptě se podívaly do pyramid, samy si zkusily z keramické hlíny pyramidu nebo sochu postavit. Na Islandu viděly na obrázky sopečné činnosti s praktickou ukázkou ,,lávového výbuchu“/voda, jedlá soda, ocet/ atd. Projekt nám zaplnil celé dopoledne, děti byly pozorné, akční, veselé, své výrobky si odnesly domů. Paní lektorka děti moc chválila za ukázněnost, pracovitost a manuelní zručnost.

Ve středu jsme měli další projektový den, tentokrát mimo školu. Navštívili jsme zoologickou zahradu v Táboře. Nejdříve jsme si část zahrady prošli s našimi p.učitelkami a p.učitelem. Potom se k nám přidali ošetřovatelé zvířat. Procházeli jsme okolo klecí a pan ošetřovatel nám vždy o zvířátku něco prozradil. Uměl je i zavolat, přilákat k sobě, tak jsme je viděli hodně z blízka. Říkal nám, jak se máme chovat. Např. u sov jsme měli být hodně potichu, protože právě seděly na vajíčkách. I když jsme se snažili, stejně se jim něco nelíbilo a sovy nám to daly pěkně najevo. Viděli jsme i klokany s malými klokánky v kapse, rysa, medvěda, vlky, lva a další zvířátka. Dozvěděli se která zvířátka se mezi sebou perou a proč, nebo která se umí rozdělit o potravu a další zajímavosti. Spokojení a unavení jsme potom odjížděli domů.

V úterý 13.6. jsme měli projektový den. Přijel k nám pán a přivezl s sebou různé nářadí. Podle nářadí jsme poznali, že to bude truhlář. Postupně nás seznamoval a ukazoval, jak s jednotlivým nářadím zacházet. Dozvěděli jsme se jak uchytit dřívko do svěráku, zkusili řezat pilkou a dokonce i vrtat do dřeva aku vrtačkou. Všechny nástroje byly velikostně uzpůsobené pro děti, ale fungovaly jako opravdové nástroje, které truhlář používá. S pomocí našeho pana truhláře a pana učitele s paní učitelkou jsme si každý vyrobil malý vor. Ještě jsme z papíru vystřihli a namalovali vlajku a náš vor mohl vyrazit do světa.

V pondělí 12.6.2023 do naší mateřské školy přijelo divadlo Koloběžka. Herci společně s maňásky zahráli dětem „ Námořnickou pohádku“. Děti se v ději pohádky vydaly s námořníky na pomoc mořské paně hledat modrou perlu, kterou ztratila ze své mušle , bez které se nemohla vrátit domů do moře. Při plavbě po moři se doplavily až k protinožcům. Cestou potkaly potapěče, rybáře, chobotnici, ale perlu nikdo neviděl. Až na břehu Austrálie ji našel klokan, který ji nosil ve svém batohu jako nalezený poklad. Perlu klokan rád poslal zpátky mořské paně a děti se s posádkou vrátily zpět do Dublovic. Pohádka byla moc hezká a děti se s herci rozloučily potleskem.